Minerva
Av: Jan Arild Snoen - 6. november, 2006  
NRK melder i dag om bunnoppslutning for president Bush. Meningsmålingen har de funnet opp selv.

NRKs ferske USA-korresponent Tove Bjørgaas kan i dagens morgensendinger melde at dagen før de viktige mellomvalgene i USA er oppslutningen om George Bush nede i 29%. Det ville i så fall vært bunnrekord. Jeg er ikke i stand til å finne spor av en slik måling noe sted.

 

En alltid oppdatert oversikt over målingene som viser oppslutningen om Bush lages av det utmerkede nettstedet Real Clear Politics. Gjennomsnittet ligger nå i underkant av 40%. De landsomfattende målingene der folk blir spurt om hva de vil stemme ved valget (såkalte generics) har lenge vist et stort flertall for demokratene. De tre ferskeste viser sterk økende oppslutning for republikanerne, men de ligger fremdeles et stykke bak. Det er ikke bare i Senatet at utfallet er usikkert, men også i Representantenes Hus.

 

Synder: Tove Bjørgaas/Nrk

 

**

 

Oppdatering: Tove Bjørgaas opplyser i en e-post til meg at hennes kilde er NBCs program Hardball, som visstnok bygger på en undersøkelse i Robb Report. Dersom dette er riktig, finner jeg det veldig merkelig at såpass sensasjonelle tall ikke er nevnt noe sted, verken på MSNBCs egne valgsider eller hos noen av dem som følger det amerikanske valget. Jeg tror snarere at det dreier seg om en forveksling med de 29% som synes Bush gjør en god jobb i Irak-spørsmålet i en ganske fersk måling i New York Times.

Av: Jan Arild Snoen - 6. november

Skriv en kommentar

Vi forventer en sivilisert debattform uten personangrep. Minerva forbeholder seg retten til å fjerne upassende kommentarer.

Minerva
Minerva
Akersgata 20
0158 Oslo
post@minerva.as
RSSHent siden på RSS