Minerva
Av: Jan Arild Snoen - 22. juni, 2007  
Nrk har avslørt det Bondevik-partiene ikke vil vite, og i hvert fall ikke vil gjøre noe effektivt for å stanse. At norske jenter omskjæres i stort omfang.

Mange ble sikkert rystet over innslaget på Dagsrevyen i kveld, der somaliske omskjærere forteller at om lag 185 norsk-somaliske jenter er omskåret i Somalia, de fleste i løpet av de siste to årene. Vi bør rystes, og det kraftig, men overrasket bør vi ikke være. Vi vet hvor vanlig omskjæring er i denne kulturen. Vi vet at mange norsk-somaliske jenter sendes på ”ferie” til hjemlandet. For noen dager siden minnet Dagsrevyen oss om at mange somaliere i Norge forsvarer omskjæring.
 
Vi har et effektivt virkemiddel mot dette, nemlig obligatoriske helseundersøkelser av jentebarn fra risikogruppene. Dette har vært en stor suksess der det er prøvd ut, i en bydel i Paris. Likevel har det vært kul umulig å få Høyre, Venstre og Krf med på et slikt tiltak.  Isteden har vi fått en lang liste av ”tiltak”, som i hovedsak består av prat og gode ønsker – ”dialog og informasjon”, som det heter på det byråkratiske tomgangspråket som mange politikere ikler seg når de erstatter handling og standpunkt med prat.
 
I hvert fall de to første partiene markedsførerer seg som individets forsvarer. I realiteten har de gjort fint lite for å beskytte disse småjentene. I et anfall av bluferdighet som hører hjemme i en fjern fortid har de satt grupperettighetene – minoriteters mulighet til å praktisere sin bestialske kultur uten innsyn fra storsamfunnet – over individene. De har gjennom dette i praksis gjort norsk-somaliske jentebarn til annenrangs borgere – uten den samme rett til beskyttelse som andre norske barn har.
 
Disse tre partiene, med SV og Senterpartiet på laget, har bevisst lukket øynene. Ikke bare har de gått imot en undersøkelse som kunne avslørt og stoppet svineriet, med bare en mild utfordring av bluferdigheten som kostnad. Det har tydeligvis heller ikke falt dem inn å gjøre det som Nrk nå med letthet har gjort – å sende noen ned til Somalia for å finne ut hva som foregår. Venstre og Krf har sittet syv år i regjering uten å gjøre dette, Høyre fire.
 
Selv om det største ansvaret ligger på foreldrene som bestiller omskjæringen og på dem som utfører den, har politikere også et ansvar. Handlinger, og mangel på sådanne har konsekvenser. I dette tilfellet er konsekvensene bokstavelig talt blodige.
 
Det er ikke for sent å snu. Jeg er ikke i tvil om at et overveldende flertall av norske velgere, også disse partienes velger, ønsker at disse tre partiene skal slutte seg til Fremskrittspartiets og Arbeiderpartiets standpunkt. De kan i morgen foreslå at alle jentebarn fra de mest utsatte gruppene innkalles til helseundersøkelse. Det haster faktisk. Sommerferien starter nå – flybillettene til Somalia er allerede bestilt.
 
Hvis de fremdeles ikke gjør noe, må de ansvarlige politikerne i disse partiene i det minste ha guts til å stå for konsekvensene. 
 
Av: Jan Arild Snoen - 22. juni

Ingen kommentarer til “Blod på hendene”

  1. Knut Johannessen/Vox populi skrev 25. juni, 2007 kl. 00:00

    Jeg så ikke reportasjen i går, men hørte om det på Ukeslutt på lørdag. Det var så jævlig at det gjorde fysisk vondt å høre den stakkars jentas skrik og hennes bønn om hjelp.

    Jeg er helt enig med deg. Nå kan ingen skjule seg bak at de ikke vet. Nå kreves det handling og de som ikke støtter det, får leve med sine valg. At de da har disse jentenes blod på sine hender, kan det ikke være særlig tvil om.

  2. Tobias skrev 25. juni, 2007 kl. 00:00

    Det er en SKAM at Høyre toer sine hender. Men det har vel sin bakgrunn i at de fremdeles (dog fånyttes)kurtiserer de muslimske miljøene. LEs denne saken så skjønner man hvor dypt skammeligheten sitter: http://www.rights.no/int_gen/hrs_20.00_070514_130.htm

    Det er også påtagelig hvor totalt fraværende noen krav om tiltak er. Har du et bedriftsstyre uten kvinner graver mediene opp akademikere, feminister, organisasjoner og poltikere som fordømmer og krever handling – men i et spørsmål som virkelig har med likestilling å gjøre – da forbigås kvinners rettigheter i stillhet. Dobbeltmoral.

  3. Solfrid Maria Kleppe skrev 25. juni, 2007 kl. 00:00

    Jeg er dypt flau over Høyre. At Erna som partileder ikke vil ha helsesjekker, klinisk observasjons (bare å ta en titt hos helsesøster når man ellers undersøker ører, nese etc) – fordi hun selv har en datter, så er det uansvarlig. Fullstendig uansvarlig og et patetisk argument som hun brukte som kommunalminister.

    Det er lov å skifte mening, og det håper jeg hun gjør snart!

  4. Solfrid Maria Kleppe skrev 25. juni, 2007 kl. 00:00

    I Norge er det lov å ta en titt på guttebarns underliv, men ikke jentebarns underliv. Dette forsvarer Bondevik-partiene i forrige regjering. Ufattelig… Du har helt rett, Jan Arild, når du hevder de har blod på hendene.

  5. Hallgrim Berg skrev 25. juni, 2007 kl. 00:00

    Grusom praksis mot uskyldige jenteborn! Eg har venta på respons frå Høgre og Venstre og KrF., der dei for skams skuld no må erkjenne at dei har vore på villspor, men har ingenting høyrt eller sett i media dei siste dagane. No ligg fakta på bordet, solid dokumentert av NRK. Omskjering er tydelegvis endå meir utbreidd enn me har trudd. Kven er det som har vore politiske premissleverandørar i Høgre, Venstre og Kr.F.? At soialistar og kommunistar ser gjennom snillistiske fingrar på framandkulturelle skikkar er me vant til, men at H/V/Krf let seg lure til tomprat, likar eg ikkje. Full poengpott til Snoen! Hallgrim Berg

  6. Ja skrev 25. juni, 2007 kl. 00:00

    Veldig enig med deg her, Snoen.
    Politikernes tomprat er et resultat av kulturrelativisme av verste sort.

  7. Sett utenfra skrev 26. juni, 2007 kl. 00:00

    Norske statsborgere, her barn, får skjært bort kjønnsorganet sitt, selvsagt mot sin vilje, og de ansvarlige politikerne gidder ikke sette en stopper for det.

    Hvor mange “Heia Norge”-artikler finnes det ikke allerede?

    Hvor er Barnevernet egentlig? har de glemt jobben sin? hvorfor skriker de ikke opp i media om dette?

  8. KåreKanibal skrev 26. juni, 2007 kl. 00:00

    Sett at vi fikk immigranter som var kanibalister… Det hadde vel gått med noen år kjøtt før de kulturrelativistiske politikerne reagerte, vil jeg tro

  9. Solfrid Maria Kleppe skrev 26. juni, 2007 kl. 00:00

    Politiet må nå i første omgang hindre utreise for somaliere spesielt, ved å nekte de utreise med barna på ferie til Somalia nå i denne høysesongen for kjønnslemlestelses-ferier.

    Jeg regner med det ble tatt opp på hastemøtet som justisministeren innkalte til nå forleden dag…. ?

  10. Christopher skrev 26. juni, 2007 kl. 00:00

    Det blir interssant å se om det kommer et ras av søksmål mot den norske stat i fremtiden. Taterne staten steriliserte på 30-60tallet fikk da i hvert fall narkose da overgrepet skjedde. Nå er alle enige om at det var et forferdelig overgrep. Og de som har søkt har fått både unnskylding og erstatning.

    Hva vil erstatningen være for et ødelagt kjønns- og underliv?

    Hvorfor er ikke de borgerlige partiene klare på at dette skal stoppes – uansett – og dermed igangsette undelivsundersøkelse( Egentlig holder det med en titt) av alle jentebarn.

    Da helsesøster uanmeldt tok meg på pungen da jeg var 7 år ble jeg meget overrasket, men noen traumer gav det meg ikke. Hadde penishodet mitt derimot blitt kuttet av, hadde det vært noe helt annet.

    Jeg synes det er helt fantastisk at ikke de borgerlige partiene klarer å samle seg om dette – en god sak – en riktig sak – en viktig sak.
    Gjør noe! – ikke bare preik

  11. Rolf F. skrev 26. juni, 2007 kl. 00:00

    Dette er ikke et generelt muslimsk problem, men et spesielt somalisk et (gjelder også enkelte andre afrikanske kulturer). Pass derfor på å ikke la det omdefineres til å bli en “antimuslimsk” sak. Her må alle krefter mobiliseres mot en tortur som har sine røtter i en langt fjerne fremtiden enn den tiden da Muhammed levde.

    Politikere og andre må mobiliseres – på tvers av alle religioner!

  12. Helge Samuelsen/kompromissløse meni skrev 27. juni, 2007 kl. 00:00

    Her kreves umiddelbar handling! Nølende politikere bør holdes personlig ansvarlige for sin nøling. Dette har vært kjent lenge! Hva hadde skjedd om etnisk norske jenter hadde blitt utsatt for slike overgrep? Mangelen på handlekraft viser med all kvalmende tydelighet at det finnes forskjellsbehandling grunnet etnisitet i landet. Ikke første gang det har skjedd, men vi burde snart ha lært leksen.

    Omskjæring i alle former er et brudd på grunnleggende menneskerettigheter – omskjæring av kvinner et spesiellt brutalt og ødeleggende overgrep. Det strider mot norsk lov og myndighetene bør helt klart komme i erstatningsansvar ved ikke å håndheve denne loven.

  13. Mads skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    Jeg etterlyser dokumentasjon på, i det minste informasjon om, det du kaller suksessfulle tiltak i Paris. Hva gjorde de?

    Jeg savner også at debatten konkretiseres. Hvor ofte skal pikebarns underliv sjekkes? En gang i året? Opp til hvilken alder? 14? 16? 18? Vi vet at omskjæring også er foretatt på tenåringsjenter. INGEN etnisk norske piker blir omskåret. Dette gjelder i Norge nesten bare somaliere. Hvorfor skal etnisk norske jenter sjekkes jevnlig i hele oppveksten?

    Jeg stiller alle disse spørsmålene fordi jeg vil vite mer før jeg avviser forslaget eller støtter det. Men det er utvilsomt noe uhyggelig over tanken om at staten overvåker borgernes underliv. Jevnlige masseundersøkelser er i gale hender et totalitært redskap, en hver totalitær stats våte drøm.

    Jeg lurer på hva som vil foregå i hodet på de norske jenta på 14, som ligger og blir undersøkt for 14. gang i sitt liv, og som selvfølgelig aldri har vært i nærheten av en risikosone for kjønnslemlestelse.

    Hva blir det neste? Overvåkingskameraer i alle rom i alle norske hjem med barn? Hvis det kan avdekke ett eneste overgrep, så er det vel verdt det? Og de som ikke gjør noe galt, har da ingen ting å frykte?

    Osv. osv.

  14. Mads skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    Jeg etterlyser dokumentasjon på, i det minste informasjon om, det du kaller suksessfulle tiltak i Paris. Hva gjorde de?

    Jeg savner også at debatten konkretiseres. Hvor ofte skal pikebarns underliv sjekkes? En gang i året? Opp til hvilken alder? 14? 16? 18? Vi vet at omskjæring også er foretatt på tenåringsjenter. INGEN etnisk norske piker blir omskåret. Dette gjelder i Norge nesten bare somaliere. Hvorfor skal etnisk norske jenter sjekkes jevnlig i hele oppveksten?

    Jeg stiller alle disse spørsmålene fordi jeg vil vite mer før jeg avviser forslaget eller støtter det. Men det er utvilsomt noe uhyggelig over tanken om at staten overvåker borgernes underliv. Jevnlige masseundersøkelser er i gale hender et totalitært redskap, en hver totalitær stats våte drøm.

    Jeg lurer på hva som vil foregå i hodet på de norske jenta på 14, som ligger og blir undersøkt for 14. gang i sitt liv, og som selvfølgelig aldri har vært i nærheten av en risikosone for kjønnslemlestelse.

    Hva blir det neste? Overvåkingskameraer i alle rom i alle norske hjem med barn? Hvis det kan avdekke ett eneste overgrep, så er det vel verdt det? Og de som ikke gjør noe galt, har da ingen ting å frykte?

    Osv. osv.

  15. Solfrid Maria Kleppe skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    Mads – hvorfor blir gutter sjekket da? Er det ikke for å se at alt er i orden?

  16. Jan Arild Snoen skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    Til Mads: Dagbladet har skrevet om det franske prosjektet: http://www.rights.no/kjoennsl_gen/article_30.00_050206_102_1.pdf

    Hvis du leser litt nøyere, vil du se at jeg skriver om helseundersøkelser av jenter i risikogruppene, dvs. ikke etnisk norske. På den måten sparer vi mange unødvendige undersøkelser, men baksiden er selvsagt at vi behandler innbyggerne ulikt utifra en risikovurdering basert på etnisk opphav.

    Frekvens: Undersøkelsen skal først og fremst ha en preventiv effekt, dvs at alle skal vite at de vil bli oppdaget og risikerer straff. Da vil jeg tro at f.eks. 4, 8 og 12 år vil fange opp det aller meste. Jeg er også åpen for en undersøkelse på et senere tidspunkt, dersom det skulle være nødvendig for å hindre at inngrepet bare forskyves i tid.

  17. Mads skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    Jeg leste om Paris i Dagbladets artikkel fra 2005. Det var hyppige undersøkelser frem til 6 år, men hva deretter?

    Jeg savner også at debatten konkretiseres. Hvor ofte skal pikebarns underliv sjekkes? En gang i året? Opp til hvilken alder? 14? 16? 18? Vi vet at omskjæring også er foretatt på tenåringsjenter. INGEN etnisk norske piker blir omskåret. Dette gjelder i Norge nesten bare somaliere. Hvorfor skal etnisk norske jenter sjekkes jevnlig i hele oppveksten?

    Jeg stiller alle disse spørsmålene fordi jeg vil vite mer før jeg avviser forslaget eller støtter det. Men det er utvilsomt noe uhyggelig over tanken om at staten overvåker borgernes underliv. Jevnlige masseundersøkelser er i gale hender et totalitært redskap, en hver totalitær stats våte drøm.

    Jeg lurer på hva som vil foregå i hodet på de norske jenta på 14, som ligger og blir undersøkt for 14. gang i sitt liv, og som selvfølgelig aldri har vært i nærheten av en risikosone for kjønnslemlestelse.

    Hva blir det neste? Overvåkingskameraer i alle rom i alle norske hjem med barn? Hvis det kan avdekke ett eneste overgrep, så er det vel verdt det? Og de som ikke gjør noe galt, har da ingen ting å frykte?

    Osv. osv.

  18. Solfrid Maria Kleppe skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    Det første land i Europa som innførte egen straffebestemmelse i loven mot kjønnslemlestelse, var Sverige. I 1982. 14 år tidligere enn Norge. Loven ble rettslig prøvd i fjor, der en far med somalisk opprinnelse ble dømt til fire års fengsel, og måtte i tillegg betale 350.000,- svenske kroner i erstatning til datteren på 11 år, fordi han sørget for hun ble lemlestet på et ferieopphold i Somalia. England fikk sin straffebestemmelse mot kjønnslemlestelse i 1985.
    Frankrike er i særklasse hva gjelder å ta kjønnslemlestelse på alvor, dvs ikke den franske stat i sin helhet, men et fylke i Frankrike, som har innført obligatorisk helsesjekk for alle barn og de foreldre som ikke møter med barna blir fratatt barnetrygd. Slike undersøkelser ble innført etter at flere babyer blødde ihjel og døde. I dette fylket har kjønnslemlestelse så og si blitt borte. Staten Frankrike har straffedømt omskjærere allerede i 1991, og den første forelderen ble dømt i 1993. I Norge kan man straffes inntil åtte år, men det er hvis barnet dør av kjønnslemlestelsen, eller blir såpass invalid at livet ikke kan leves etter det som betraktes som normalt.

    Debattboken- og dokumentasjonsboken “Men størst av alt er friheten”, av Hege Storhaug beskriver dette klart og tydelig (s. 102 og utover) Den er å få kjøpt i bokhandelen. Alle folkevalgte på Stortinget og i regjering har fått den gratis i gave, men sansynligvis har ikke alle lest den…

  19. Mads skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    Solfrid, det er absolutt verdt å se nærmere på Paris’ eksempel. Men jeg føler vi vet for lite. I disse dager er hele Norge opprørt etter de grusomme nyhetsreportasjene, og sinne og sterke følelser er sjelden det beste grunnlaget å fatte viktige beslutninger på.

    Dette ER en avveining mellom flere ting. Masseundersøkelser av underliv flere ganger i året gjennom hele oppveksten, er slett ikke uproblematisk. Vi risikerer å få en stat med totalitære trekk. For hvilke andre ting er det vi ikke kan kontrollere på samme måte?

    Hva med massekontroll av alle nordmenns pc-er for å avdekke barneporno? Videokameraer i alle norske hjem for å avdekke overgrep? Alkolås i alle biler for å avverge bilfyll? Statlige hjemmebesøk hos alle barnefamilier for å sjekke om barna blir utsatt for overgrep, om de har det bra?

    De to siste punktene er foreslått, de to første ennå ikke. Listen er uendelig over tiltak man kan iverksette for å beskytte individet. Prisen vi må betale når summen av tiltakene blir mange, er en ekstrem ufrihet. Veien til helvete er brolagt med gode intensjoner, som det heter.

    Kontroll avler mer kontroll. Mye vil ha mer. Det er bare fantasien, og penger til bruk av byråkrati, som setter grenser for hvor mange og omfattende kontrolltiltak som er mulig.

  20. Solfrid Maria Kleppe skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    Mads – I disse dager? Ja, det er jo ikke for tidlig at det reageres kraftig. Svært mange har visst om at norske statsborgere blir kjønnslemlestet på ferie i utlandet i om lag 20 år, minst. Jeg vet ikke hvor du har vært i disse årene… Det er derfor ikke uten grunn at Norge fikk en lovbestemmelse mot kjønnslemlestelse i i straffeloven allerede i 1996, altså for 11 år siden. Noen hevder også at det foregår i leiligheter i Oslo også, da tilreisende omskjærere besøker Norge.

    Du snakker om masseundersøkelser av underliv _flere ganger i året_? Hvor har du det fra? Hvis det er ditt bidrag i debatten om tiltak, så er det gjerne å falle i motsatt grøft i forhold til å ikke ha noen tiltak i det hele tatt. Det går an å begynne med å innlemme dette i de helseundersøkene som vi allerede har, på spebarnsundersøkelsene på helsestasjonene, samt skoleundersøkelsene, der helsesøster allerede får lov å ta en titt på gutters mest intime del, men ikke jenters. Hvorfor er det slik da? Og vil du kalle det overvåkning, ufrihet og totalitære trekk?… Vi har jo masseundersøkelser innen mammografi uten at det skal kalles overvåkning, totalitære trekk og ufrihet. Og er det overvåkning og ufrihet at man får tilbud om hjelp? Er hjelp totalitære trekk? Hvis du, rent hypotetisk, hadde avvik i testiklene dine, og det ble oppdaget på helseundersøkelsen og du fikk hjelp med problemet hos legen på grunn av det, – vil du da kalle det ufrihet og overvåkning, og totalitære trekk?

    Mener du at det er slik at gutter ikke blir ufrie og overvåket – i samme undersøkelse som jenter – men jenter blir det? Er det derfor jenter ikke får samme tilbud innen helseomsorgen? kanskje… da er grunnlaget for å ikke gi jenter samme tilbud, sykt etter min mening. Og at jenter skal føle det mer støtende enn gutter henger ikke på greip. Helsesøstre er ofte kvinner også, hvis det er en trøst for deg…

    “Prisen vi må betale når summen av tiltakene blir mange, er en ekstrem ufrihet. Veien til helvete er brolagt med gode intensjoner, som det heter.”, sier du… Jeg tror nok ikke din ufrihet blir noe større, eller din frihet mindre, om jenter får samme helsetilbud som du har hatt, Mads.

    Vi snakker ikke om PC-er, så den ignorerer jeg.

  21. Solfrid Maria Kleppe skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    Dagens nyhet:
    Oslo innfører helseundersøkelser av alle jentebarn i risikosonen for kjønnslemlestelse, av og med helse- og sosialbyråd Sylvi Listhaug (FrP)

  22. Minerva-leser skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    …skal man ikke rope på etnisk diskirminering nå også da, siden etnisk norske jenter ikke får samme tilbud som de med utenlandsk opprinnelse nå?

    Regner med det går seg til og at det kommer til å gjelde alle, sliksom er målet til Listhaug.

  23. Mads skrev 28. juni, 2007 kl. 00:00

    Minerva-leser, har Listhaug sagt at hun helst vil at allel norske jenter skal sjekkes?

  24. Minerva-leser skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    Mads – Ja, det har hun sagt, i følge NTB:
    “Byrådet i Oslo kommune vil starte med obligatoriske underlivsundersøkelser av jenter for å avdekke omskjæring.
    - Jeg kommer til å ta initiativ til at Oslo skal innføre en helsesjekk av jenter som kommer fra områder der vi vet det forgår omskjæring, sier sosialbyråd Sylvi Listhaug (Frp) til NTB.
    På sikt ønsker hun at forslaget skal gjelde alle jenter.
    Gjennom en rekke NRK-reportasjer er det blitt kjent at 185 norsk-somaliske jenter er omskåret i Somalia de siste to-tre årene.”

  25. Solfrid Maria Kleppe skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    Hvor er dere liberale, og liberalister? Er det ikke liberalt at ALLE får tilgang til samme helseomsorg? Samme tilbud? Det er jo “nazi” å stenge ute halve befolkningen fra et ellers statlig godkjent offentlig helsetilbud.

    Hilsen ekte liberal

  26. Jan Arild Snoen skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    Ang. Mads’ redsel for det totalitære: Enhver form for offentlig kontroll og overvåkningsvirksomhet som har til hensikt å hindre eller avsløre forbrytelser må underlegges en slik avveining – mellom alvoret i inngrepet i privatlivet, alvoret av den forbrytelse som skal forhindres, og sannsynlig effekt av tiltaket. Ingen av ytterpunktene er forsvarlige. Det er knapt nok noen som motsetter seg sikkerhetskontroll ved flyreiser, selv om praktisk talt alle er uskyldige, men det er også opplagt at vi ikke ønsker de inngrepene Mads nevner.

    Min konklusjon er altså at en obligatorisk helseundersøkelse for risikogruppene er et svært lite inngrep i privatlivet og vil ha stor effekt i å hindre forbrytelser.

  27. SMK skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    …etter sterk avveining skal jeg likevel til en totalitær overvåkningsinstans på tirsdag, …tannlegen.

  28. Solfrid Maria Kleppe skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    Mad – kanskje dette kan fjerne redselen din mot det totalitære, det totalitære jeg forstår du vil skjerme jentene fra, og ikke guttene. -Og Jan Arild Snoen, dette kan også vise at undersøkelsene bør gjele alle jenter, på linje med alle gutter, og ikke kun de med ikke-vestlig opprinnelse i Norge:

    Er det noe galt i at halve barnepopulasjonen – jentene – får samme helseomsorgstilbud som det guttene får? Hvorfor er halve barnepopulasjonen utestengt fra disse helseundersøkelsene, undersøkelser for å se om noe er galt?
    Er grunnen at alle jenter er født perfekt, eller hva?

    Selv om kjønnslemlestelse hadde vært et ikke-tema, burde likevel alle jenter få ta del i den samme undelivsundersøkelsen (ta en titt for å se om alt er i orden) som det guttene får idag. Jeg kan ikke skjønne at jenter blir utestengt fra dette, særlig hos helsesøster i skoleundersøkelsene.
    At en etnisk minoritet får dette tilbudet, fordi de har de desidert alvorligste plager pga sin opprinnelige kultur til foreldrene, er selvsagt på høy tid. Men det vil likevel ikke gjøre alle etnisk norske jenter noe mer perfekt.

    Gutter blir undersøkt for å se om de har avvik og/eller misdannelser i sitt kjønnsorgan, ved disse helseundersøkelsene. Jenter kan også ha avvik og misdannelser, men de må leve med det, og søke hjelp senere som voksne. Hvorfor er det slik? Lytter man altfor mye på de etiske råd og utvalg?

    Er en penis verdt så mye mer enn en vagina i Norge?

    For å nevne noe:

    Gutter blir undersøkt for å se om forhuden er for trang, om testiklene har falt ned i pungen som de bør med mer. De blir sett på for å avdekke testisretensjon, og deretter gi dem den hjelpen de trenger.

    Jenter kan ha avvik og misdannelser de også, som for eksempel labial agglutinasjon eller fusjon av kjønnsleppene, der kjønnsleppene er sammenvokst. På et tidlig stadie kan dette leges med en salve/krem. Senere må det kirurgisk inngrep til for å ordne opp i det. Noen får også det somkan kalles “gjengrodd” kjønnsorgan, dvs at en hinne vokser over organet. Det er ikke farlig, men man bør kunne avdekke og hjelpe de som plages med det, så tidlig som mulig.
    http://www.dinbaby.com/dinbaby_site/innhold/tema/barnelege_jons_artikler_p_ett_brett/sammenvokste_kj_nnslepper

    Selv om det bare en er promille av guttene som har disse problemene som blir scannet av helsevesenet, gjøres det altså likevel. Men det er forbudt for jentene, halve barnepopulasjonen. Begrunnelsen er at det ikke gjelder mange nok, samme begrunnelse som ble brukt mot å innføre helsesjekk av minoriteter med foreldre som er befengt med kjønnslemlestelse i sin tradisjon. -Noen som har peiling på hvorfor egentlig? Noen som har en god grunn?

    Det måtte kjønnslemlestelse til, i Norge, for at det reageres. Loven mot kjønnslemlestelse i straffeloven kom for 11 år siden, ikke uten grunn den gang heller…

  29. SMK skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    Og for å avslutte: Hvor er samfunnsøkonomene opp i dette?

  30. Mads skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    Kjære Solfrid.

    Det er ingen som nekter deg å vise frem ditt eget eller dine pikebarns kjønnsorganer hos legen, hvis du tror noe er galt. Nå vet ikke jeg nøyaktig hvor mange ganger legen sjekket mine testikler og min forhud i oppveksten (jeg kan ikke engang huske undersøkelsene), så det kan ikke være mange.

    Det er helt greit at leger titter også på pikers underliv for å fastslå at det er ved god helse. Men du blander sammen to tiltak:

    * Avdekke kjønnslemlestelse
    * Se til at kjønnet er friskt

    Det første tiltaket krever veldig MANGE og hyppige undersøkelser. Hvis målet er å stoppe kjønnslemlestelse, holder det ikke å sjekke somaliske piker når de er 4, og så når de er 8. Da kan foreldrene gjøre inngrepet dagen etter siste sjekk. Med andre ord, vi må sjekke kjønnene deres mange ganger i året når de er små, og deretter fortsatt nokså hyppig helt opp i tenåringsalder.

    De underlivsplagene du nevner, og som du vil at etnisk norske piker skal få undersøkt, krever ikke over et dusin undersøkelser. De krever, kanskje én eller to titt i løpet av oppveksten.

    Vi snakker altså om to VIDT forskjellige begrunnelser for underlivssjekk som fordrer to ulike tiltak.

    Det er da jeg lurer på om du mener at etnisk norske piker skal måtte fremvise sitt kjønn opptil tyve ganger innen myndighetsalder, for å se at de ikke har de marginale underlivsplagene du nevner? I likestillingens navn, skal vi også sjekke guttebarns pung og forhud nær et snes ganger?

    Denne debatten handler om kjønnslemlestelse, hvor afrikanske jentunger blir skåret i stykker. Etnisk norske jenter blir ikke kjønnlemlestet. Deres behov for å bli undersøkt har ingen verdens ting med behovet for avdekking av kjønnslemlestelsen å gjøre.

    Vennligst ikke bland dette.

    Og for å være helt ærlig; jeg tror ikke norske menn synes det er særlig diskriminerende å ikke bli innkalt til mammografiundersøkelse, selv om leger nok kunne oppdaget 10-15 svulster i korpulente menns «bryster», samt avdekket ondartet føflekkreft på overkroppen.

    For øvrig må ingen få inntrykk av at kjønnslemlestelse har vært TILLATT i kongeriket Norge frem til 1996. Selv med mine små juskunnskaper er jeg overbevist om at det å skjære i stykker et kvinnekjønn alltid har blitt rammet av § 229, legemsbeskadigelse:

    http://www.lovdata.no/all/tl-19020522-010-026.html#229

  31. Solfrid Maria Kleppe skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    Mads – for mange vil nok en og/eller to obligatoriske undersøkelser være nok. For de som kommer fra land der kjønnslemlestelse er vanlig, kan man innføre særskilte undersøkelser for dem. Mange ganger? du er redd for at de blir sett på for mange ganger, fremfor å få skjært bort kjønnsorganet sitt?… vel, hva med en gang i året? Det hjalp i et fylke Frankrike, der fikk de avskaffet kjønnslemlestelse. Det er ikke “å blande kortene” når man faktisk får fullt score på hånden ved bruk av kortene som trengs. Undersøkelser for alle barn høres bedre ut enn kun for halvparten + en liten gruppe.
    Hvorfor er det satt inn obligatoriske undersøkelser av guttebarn, forresten? De kan jo oppsøke legen selv de også, som du mener jenter bør gjøre. Og foreldrene klarer gjerne like godt å ta med guttebarnet til legen, som de klarer å ta med et jentebarn, ikke sant? Ergo bør obligatoriske undersøkelser av gutter fjernes. Forstår jeg deg riktig?

  32. Mads skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    Du blander kortene. Tiltak mot kjønnslemlestelse må ikke blandes med rutineundersøkelser for å se at jentebarns underliv er ved god helse. Sistnevnte har ingen ting med den brutale omskjæringen å gjøre, og hører ikke hjemme i denne debatten.

    Jenter tas i dag med til helsekontroller flere ganger i løpet av de to første leveårene. Det er vanlig å se til kjønnsorganet. Hva mer er det du vil?

    Hvorfor skal undersøkelse av etnisk norske piker bli obligatorisk. Til din opplysning er kontrollen av gutters testikler og penis ikke tvungen. Hvorfor skal etnisk norske pikebarn tvinges på kontroll en eller to ganger? I hvilken alder? Etter normale konst-nytte-prinsipper vil slike tvungne masseundersøkelser gi svært liten gevinst.

    Vi snakker om kjønnslemlestelse her. Plutselig åpner du for at barn fra risikoland kan sjekkes oftere enn etnisk norske. Er ikke det diskriminering, da?

    Det er et eneste stort rot alt du foreslår. Vær mer konkret!

  33. Solfrid Maria Kleppe skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    … to fluer i en smekk er altså ikke så smart likevel? Det er jo nettopp disse to omtalte kortene man absolutt bør blande for å få jackpot

  34. Solfrid Maria Kleppe skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    Mads – nei, det er ikke vanlig å se på pikebarns udderliv ved helseundersøkelsene i 2 årsalderen. Der tar du dessverre feil. mye grunnet at politikerne lener seg til Rådet for legeetikk som sier at det er nedverdigende for pikebarn å bli sett på, men ikke for guttebarn.

    Når det er sagt, så ønsker jeg at du svarer på dette spørsmålet:
    Hvorfor er det satt inn obligatoriske undersøkelser av guttebarn, forresten? De kan jo oppsøke legen selv de også, som du mener jenter bør gjøre. Det er jo ingen som hindrer de heller. Og foreldrene klarer gjerne like godt å ta med guttebarnet til legen, som de klarer å ta med et jentebarn, ikke sant? Ergo bør obligatoriske undersøkelser av gutter fjernes. Forstår jeg deg riktig?

  35. Mads skrev 29. juni, 2007 kl. 00:00

    Solfrid skriver:

    «Er det noe galt i at halve barnepopulasjonen – jentene – får samme helseomsorgstilbud som det guttene får? Hvorfor er halve barnepopulasjonen utestengt fra disse helseundersøkelsene, undersøkelser for å se om noe er galt?»

    Jenter får samme helsetilbud som gutter. Jentebarn går også til helsekontroll de første leveårene. Men av naturlige årsaker får de ikke sjekket sine testikler :-) Jeg tror ikke jenter og kvinner er arge pga. det, like lite som jeg er skuffet over at jeg ikke blir kalt inn til mammografiundersøkelse.

    «Selv om det bare en er promille av guttene som har disse problemene som blir scannet av helsevesenet, gjøres det altså likevel. Men det er forbudt for jentene, halve barnepopulasjonen. Begrunnelsen er at det ikke gjelder mange nok (…)»

    Dette er usant. Det er ikke forbudt for leger å se på pikers underliv. Noen gjør det, men kanskje er det ikke like vanlig å gjøre som på gutter. Det kan det bli en endring på. Jeg er enig i at man bør avdramatisere kvinnekjønnet, og kanskje bli flinkere til å sjekke at vagina er ved god helse. Det fortjener våre jenter.

    Men det er langt derfra til å innkalle til TVUNGEN helsesjekk av underlivet. Dagens testikkelsjekk for gutter er en del av den allmenne helsekontrollen, og de er ikke tvungne.

    Du må gjerne prøve å fremstille det som om det å blande kortene er av det gode. I dette tilfellet er det ikke det. For å bruke et annet bilde du kanskje skjønner bedre; du skiller ikke mellom snørr og bart.

    Kjønnslemlestelse er et helt konkret overgrep som vi VET at brorparten av somaliske piker står i fare for å bli utsatt for. Det krever handling, og dersom man ønsker å sjekke underlivet, må man gjøre det relativt ofte og opp i høy alder for at det skal ha noen effekt.

    Jeg kan ikke se at det finnes tungtveiende grunner til å utsette etnisk norske jenter for hyppige undersøkelser til langt opp i ungdomsalder. Du er helt åpenbart opptatt av å likestille gutter og jenter. Greit, da kan vi LEGGE TIL RETTE for at etnisk norske pikebarn får underlivet sitt vurdert frem til de er to år. Etter det trenger vi kke sjekke mer, for vi sjekker ikke lenger penis etter at guttene er to år.

  36. Solfrid Maria skrev 30. juni, 2007 kl. 00:00

    Det vil si at du mener alle bør være gutter, for å få et likestilt helseomsorgstilbud, …skjønner.

    Takk for meg.

  37. Minerva-leser skrev 30. juni, 2007 kl. 00:00

    Mads, du tar riv ruskende feil. Guttene blir sett på i skolealder også, hos helsesøster, vedrørende testiklene etc. Du har altfor lite kunnskap i det du uttaler deg om, så det blir noe plumpt å lese det du skriver.

    Klart at alle barn bør få samme helseomsorg i det offentlige tilbudet, eller ingen.

  38. Mads skrev 30. juni, 2007 kl. 00:00

    Si meg, jobber du virkelig i HRS?? Det er skandaløst hvordan du gjør deg til og later som du ikke forstår hva jeg skriver.

    Jeg sier jeg er åpen for at man kan sjekke jentenes underliv på tilsvarende måte som man i dag gjø rmed gutter. Det er ved fødsel, 6 uker, 6 måneder, 1 år og som oftest også 2 år. Deretter sjekker man ikke lenger gutters underliv, med mindre man fra tidligere kontroller har funn som man må følge opp videre.

    Likestilling vil da innebære at man ikke sjekker jentenes underliv etter 2-årsalder. Er det bra nok for deg?

    Hva vil du egentlig? Du ber om likestilling, og jeg viser deg likestilling. Men slik jeg har forstått deg, vil du at etnisk norske jenter skal sjekkes utover 2 år, ja, gjennom hele oppveksten, for å bli likestilt med eventuelle undersøkelser som må til for å avdekke kjønnslemlestelse.

    Enten må du likestille etnisk norske piker med somalske (dvs. hyppige kontroller til tenåringstiden) eller med norske gutter (2-årsalder).

    Bestem deg!

  39. Solfrid Maria skrev 30. juni, 2007 kl. 00:00

    Man sjekker guttenes underliv i skolealder også. Det er ikke sant som du sier, at det stopper opp etter de er fylt to år.

    Og hvis du leser mine kommentarer over her i denne debatten, så mener jeg at jeg ikke trenger å repetere meg selv.

    Hvor jeg jobber bør være blendende likegyldig, da du skal forholde deg til hva som står skrevet her. Og begynne å dra meg som person inni dette, er usaklig – i tillegg til at du bare skriver under et enkelt fornavn og derved er anonym, er det ekstra feigt å gjøre det.

    Jeg har sagt hva jeg mener, utifra de norske forhold i 2007. Jeg har takket for meg her nå, og kanskje jeg blir liberalist i morgen, dvs jeg gir faen, det gjelder ikke meg uansett…

  40. Mads skrev 30. juni, 2007 kl. 00:00

    Hehe. NÅR i løpet av skolegangen blir guttenes testikler sjekket? Hvor mange ganger etter 2-årsalder og NÅR?

    Hvis det er én gang til, forandrer det ikke det faktum at det ikke vil være tilstrekkelig antall ganger jf. det behovet man vil ha for å avdekke kjønnslemlestelse.

    Du startet med å argumentere for at alle etnisk norske jenter også skal sjekkes, i likhet med somaliske jenter. Men nå må du bestemme deg, skal vi gå inn for en massiv variant der begge kjønn uansett etnisitet sjekkes flere ganger i året, eller i det minste hvert år, til de er 16? 14?

    Eller skal etnisk norske piker sjekkes som GUTTER sjekkes i dag? Dagens helsekontroller er ikke obligatoriske. Hvorfor skal de bli det for etnisk norske?

    Det er relevant at du jobber for HRS, en aggressiv og nedlatende organisasjon som i kraft av sin leder stempler flere av sine meningsmotstandere som kunnskapsløse og dumme. Hege Storhaug klarer heller ikke argumentere godt for hva hun vil.

    Skal etnisk norske piker sjekkes som gutter sjekkes i dag, eller som somaliske jenter BØR bli sjekket, nemlig en massiv undersøkelsesmodell som innebærer full oversikt gjennom hele oppveksten?

  41. Minerva-leser skrev 30. juni, 2007 kl. 00:00

    Mads, du spør som du har vett til…

  42. Solfrid Maria skrev 30. juni, 2007 kl. 00:00

    Mads, jeg skrive rher som privatperson, og jeg tror du kan _lese_ det. Når du er anonym så bør du heller ikke begynne å bable utover det som står skrevet her. Når du blir så useriøs, så er det ikke noe poeng i å repetere seg, siden du spør om ting jeg allerede har svart på, og skrevet tidligere. Og andre individ/personer diskuterer jeg heller ikke her, siden det ikke er saken.

    God sommer

  43. Mads skrev 30. juni, 2007 kl. 00:00

    Solfrid, du har ikke svart på hva slags underøkelser du vil ha av etnisk norske jenter. Først sier du at ALLE jenter bør sjekkes, men så ymter du frempå med at etnisk norske kanskje ikke bør undersøkes like hyppig som somaliske. Var det ikke du som var for likestillilng da?

    Du er særs utydelig, om du så skriver som privatperson. Du er ikke klinkende klar på hva du mener bør gjøres.

    Minerva-leser, jeg spør som jeg har vett til. Det var litt av en fulltreffer av en kommentar. Og nå har jeg ikke mer vett enn at jeg spør hvor mange ganger, og eventuelt når, gutter blir sjekket i testiklene etter 2-årsalder. Du er svar skyldig.

    Du har heller ikke sagt hva du mener bør gjennomføres av undersøkelser. Du spyr bare ut edder og galle fordi du møter motstand til argumentene dine …. som vi egentlig ikke helt vet hva er.

  44. Sigrun Tømmerås skrev 25. juli, 2007 kl. 00:00

    Gutters kjønnsorganer undersøkes bare én gang etter fylte ett år, og undersøkelsen er frivillig (kronikk i Aftenposten 14. juli av Hans Petter Aarseth og Frode Forland fra Sosial- og helsedirektoratet). Dessuten har den en klar medisinsk grunn og er langt mindre krenkende.

    Det er opprørende å overse at barn også har en psykisk helse, og at de som vil bli særlig hardt rammet av slike undersøkelser, er overgrepsutsatte barn. Når incestutsatte er i situasjoner som minner om tidligere overgrep, kan de bli retraumatisert, altså bli påført psykisk skade. “Hvem tenker på oss som alt er utsatt for seksuelle overgrep?” spør en incestutsatt på nettstedet Kvinneguiden. Hun sier: “Nei, dette er overgrep satt i system av staten dersom det blir innført!” En annen incestutsatt forteller: “Jeg ble selv misbrukt fra jeg var ca 3 og endel år fremover. For meg ville det å skulle gjennomgå en slik undersøkelse vært ren og skjær tortur.”

    I tillegg er det feil, slik en del tror, at slike undersøkelser vil identifisere overgrepsutsatte barn. Det er svært vanskelig å fysisk påvise seksuelle overgrep, selv etter genital penetrasjon. I en amerikansk undersøkelse som sammenliknet prepubertale jenter utsatt for denne typen overgrep, med ikke-misbrukte jenter, ble det gjort funn som med stor sannsynlighet var forårsaket av overgrep hos under fem prosent av de misbrukte jentene. I tillegg fins det mange andre typer seksuelle overgrep som barn blir utsatt for, der man vil gjøre funn hos null prosent. Og også mange gutter utsettes for overgrep. Behovet for forskning på jenters underliv er et annet kjekt å ha-argument som brukes i denne debatten, men også denne form for forskning kan gjøres uten tvang, ved at barnet og foreldrene samtykker. Det ble gjort i den amerikanske studien.

    Nå bør politikere høre litt mer på hva Legeforeningen, Barnelegeforeningen, Gynekologforeningen og Sosial- og helsedirektoratets fagfolk uttaler om et slikt tiltak. De går alle imot det. Da jeg nylig kontaktet den kjente, sveitsiske psykologen Alice Miller, som har bak seg et langt forfatterskap om traumer hos barn, for å høre hennes mening om slike undersøkelser, uttrykte hun at hun var sjokkert over at man i et land som Norge kunne foreslå noe sånt.

Skriv en kommentar

Vi forventer en sivilisert debattform uten personangrep. Minerva forbeholder seg retten til å fjerne upassende kommentarer.

Minerva
Minerva
Akersgata 20
0158 Oslo
post@minerva.as
RSSHent siden på RSS