NTB har i dag valgt å glede sine mange norske lesere med en ti dager gammel meningsmåling omkring nominasjonen til det amerikanske presidentvalget. Målingen ble tatt opp mellom 3. og 10. august og offentliggjort den 16.
Denne Harris-målingen går sin seiersgang over det ganske land, blant annet i VG, Vårt Land og en rekke regionsaviser.
Siden 16. august er det offentliggjort tre landsomfattende målinger om samme spørsmål, målinger som jeg ikke har sett gjengitt i norsk presse. Den siste ble offentliggjort av Fox News sist fredag. Det er for så vidt ikke noe utypisk med resultatene i Harris-målingen. Slik sett lider leserne knapt noen skade.
Jeg har en begrunnet mistanke om hvordan NTB har arbeidet her. Nyhetstjenesten AngusReid har nemling en nyttig oversikt over meningsmålinger verden over. Jeg bruker den ofte selv. NTB har enten brukt deres hjemmeside, eller fått AngusReid-henvisningen via andre nyhetstjenester. (Sjekk Yahoo News og tast inn Harris og Clinton, så ser du hva som skjer). Problemet er at det som regel er en betydelig forsinkelse hos AngusReid. Det er altså ofte litt gamle ting som legges ut der. Harris-måling ble lagt ut i går.
Så istedenfor å stusse over at denne målingen var litt gammel, og sjekke om det heller har kommet noen ferskere som kunne videreformidles, har NTB-journalisten sendt gamle nyheter ut til sine abonnenter.
Alle som leser Minerva vet selvsagt at de som er interessert i meningsmålinger fra USA, kan de finne omtrent alt, og skikkelig oppdatert og systematisert, hos RealClearPolitics – et must for alle politiske nerder. Akkurat Harris-målingene tas imidlertid ikke med i oversikten til RealClearPolitics. Dette kan skyldes at enkelte mener at metodikken til Harris ikke er tilfredsstillende.
Neste gang NTB skal skrive om amerikanske meningsmålinger, kan det være greit å sjekke dette bokmerket.


