En betydelig andel av svarte ledere i USA bygger sin karriere på å preke den svarte offerrollen og på en aggressiv tone mot de hvite. Mest fremtredende blant disse er pastor Al Sharpton på den kristne siden og Louis Farrakhan, lederen av den muslimske sekten Nation of Islam. Felles for disse er budskapet om at de svarte har dårlige sjanser i en verden gjennomsyret av hvit rasisme.
Barack Obamas mangeårige pastor Jeremiah Wright står for et slikt syn – “svart frigjøringsteologi”, og han har gode kontakter til Nation of Islam. Han har for eksempel omtalte Farrakhan i rosende ordelag, og organisasjonen stiller med livvakter på den turneen han nå er i ferd med å gjennomføre.
For denne ideretningen er Obamas mer optimistiske budskap problematisk. Lenge har vi hørt murring om at Obama ikke er “svart nok”. I de siste dagene kan man nesten begynne å tro at Wright og Sharpton gjør sitt beste for at Obama ikke skal bli president. Wrights opptredender er såpass outrerte at de skader Obama i innspurten av valgkampen. I går antydet Joe Klein, Time-journalisten bak Primary Colors at dette kunne være bevisst. Det samme gjør den gamle republikanske strategen Newt Gingrich i dag. Det går til og med rykter om at Wright er så forbanna på Obama fordi han etter Wrights mening ikke har støttet nok opp om ham at han rett og slett vil gå ut med støtte til Hillary Clinton før valget i North Carolina.
Al Sharpton på sin side mener Obama lefler med de hvite, siden han ber om at demonstrasjoner ikke utarter til vold. Bakgrunnen er en sak der tre politimenn er frikjent for å ha skutt en ubevæpnet svart mann – et glimrende utgangspunkt for Sharptons tordentaler. De vanlige beskyldningene om politiets rasisme har dårlige vilkår i denne saken, siden to av de tre politimennene er svarte.


