Jeg og flere andre fra FpU har vært kritiske til flere ting i det tidligere programmet. Dette gjelder for eksempel deler av verdipolitikken, næringspolitikken, og at man gjerne burde spisset kritikken av dagens velferdssystem. Jeg synes vi både vant og tapte enkelte saker i denne omgang. Det man kan merke seg, er at mange av disse diskusjonene ikke nødvendigvis skjedde på landsmøtet, men i andre fora som programkomiteen.
Det viktigste ble ikke diskutert
Beundringen for store industriprosjekter og ønsker om å få i gang gründervirksomhet er også noe som ligger tett til partiets hjerte.
Andre partiers landsmøter har hatt store diskusjoner om man skal tillate oljeboring i Nord-Norge. Dette har stor aksept i Fremskrittspartiet, så lenge man foretar utredninger først for å minimere skader og har strenger regler for miljø og sikkerhet. Beundringen for store industriprosjekter og ønsker om å få i gang gründervirksomhet er også noe som ligger tett til partiets hjerte.
Verdier og velferd
De store linjene i synet på velferdsstaten er ikke drastisk endret, og jeg tror neppe man finner mange spennende ting her. Men noe man kan merke seg er at finansieringen av velferdsytelser til familien har blitt en del modifisert, slik at man tilnærmer seg systemet man bl.a. har i Nederland – med stor likebehandling av omsorgstilbudene en velger for sine barn. Jeg synes også formuleringen om at man skal belønne lavt sykefravær, for eksempel ved å ha refusjon av deler av trygdeavgiften, er et spennende forslag for å løse et omfattende problem.
Hva skjedde med innvandringspolitikken?
Det er fremdeles tydelige krav rettet mot asylsøkere og dem som får oppholdstillatelse i landet.
At man har sett nærmere på hva som er realistisk innenfor innvandringspolitikken, er for øvrig ikke avgrenset til dette feltet. Mitt inntrykk er at det har vært grundige runder både på landsmøtet og i andre behandlingsorganer om hva som er mulig å gjennomføre i løpet av en gitt tidsperiode.
Aktiv dødshjelp – hvordan det gikk gjennom
Det kom nok som en overraskelse på flere at saken om aktiv dødshjelp kom inn i prinsipprogrammet. Jeg var ikke så overrasket over at mange i partiet støtter dødshjelp, men at det skulle gå så greit med et rimelig stort flertall var uventet.
Jeg visste på forhånd at et flertall av landsmøtedelegatene var enige med meg og resten av FpU; spørsmålet var om folk var tøffe nok til å mene om det var en fornuftig idé å nedfelle det i programmet eller om partiet var modent for å ta standpunkt. I VG uttrykte jeg at jeg fryktet mange ville «ta en Sponheim», ved å være personlig for og likevel stemme mot. Det er tre ting jeg tror ble utslagsgivende.
For det første var tilhengerne av dødshjelp godt forberedt og hadde gode argumenter som tok opp alle aspekter ved å si ja: det logiske, det ideologiske, det barmhjertige, det følelsesmessige og de etiske vurderingene som taler for. Forslaget var godt balansert, og understreket at det skal være strenge regler for å gi dødshjelp. Gode talere fra FpU og glimrende innlegg fra bl.a. Kristian Dahlberg Hauge og Anni Skogmann gjorde sitt til å påvirke folk i salen. Jeg vet at flere usikre falt ned på «riktig side» i løpet av debatten.
Samtidig stemte ledende FrP-ere som Carl I. Hagen og Siv Jensen, samt begge nestledere, for FpUs forslag.
For det andre er det en sterk vilje blant Fremskrittspartiets medlemmer om at så lenge man kan lindre smerte og stoppe menneskelige tragedier, er man villig til å gå veldig langt i virkemiddelbruken. Medlemmene har i all hovedsak et antroposentrisk utgangspunkt, og dette gjelder også innenfor andre områder, som miljøpolitikk og synet på bioteknologi. Mange i partiet har også selv vært oppe i situasjoner der man har sett nære slektninger ha det grusomt i livets sluttfase.
For det tredje fantes det sterke støttespillere. Mange nye talenter som har god standing i partiet var tilhengere, og ga uttrykk for det. Samtidig stemte ledende FrP-ere som Carl I. Hagen og Siv Jensen, samt begge nestledere, for FpUs forslag. Man skal ikke undervurdere effekten av at respekterte personer slutter seg til en bestemt politikk.
Andre ting man kan merke seg:
- Miljøpolitikken er i stor grad videreført, med en tydeliggjøring av konkrete tiltak fremfor lange utgreiinger om situasjonen vi står overfor i dag.
- Skepsis mot ulv.
- Stor aksept for at man kan tjene penger på å drifte velferdstjenester. I Høyre fikk man ikke gjennom at det skulle være tillatt å ta ut profitt av skoledrift, mens i FrP er ikke dette noen diskusjon. Da Siv Jensen nevnte at enkelte sosialister er mot private tilbydere, for da kan noen finne på å ta ut profitt, ble dette mottatt med latter i salen.
- Noen litt rundere setninger i homopolitikken, men fremdeles skepsis til for eksempel adopsjonsrettigheter.
- Fortsatt støtter partiet en streng kriminalpolitikk. Jeg er imidlertid stolt over at man også fikk inn setninger om personvern og behovet for at uavhengige instanser kontrollerer overvåking. Partiet vil fremdeles beholde juryordningen, dog med en rekke modifikasjoner.
- Økonomisk politikk og bedre vilkår for næringslivet, sammen med valgfrihet i velferdssystemet, var det som ble mest tatt opp fra talerstolen.
- FpUs forslag om å fjerne verneplikten fikk en del støtte, men heller ikke denne gangen fikk forslaget nok stemmer.
- Christian Ingebrigtsen har laget den nye FrP-sangen.
Ove Vanebo (f. 1983) er formann i Fremskrittspartiets Ungdom.



Bra artikkel! Håper vi får ulven inn i programmet igjen ved neste korsvei:-)
Ulven inn på programmet, som i at ulven faktisk skal beskyttes mot innavlede bygdetullinger med mer ammunisjon enn vett? Hvis så, er FRP på riktig vei. Hvis FRP løper subsidiekongene, aka bøndenes æren, må jeg revurdere hele partiet. Hvem skal jeg stemme på da?
Lurer på om “statlig nedsalg av eierandeler i bedriftene” også omfatter naturlige monopoler (strømnettet) og virksomheter alle borgere har et stabilt og langsiktig behov for (vannkraftverkene)?
Av alle argumenter mot å stemme Frp denne sommeren, må Christian Ingebrigtsens nye Frp-sang være den beste.Det er nemlig større dødshjelp, enn den dere tenker å gi gamlingene og ulven.