Innvandring øker ulikheten
Det er en viss økning i ulikheten i Norge. Mer enn halvparten av den skyldes flere innvandrere. SV svarer med å fjerne inntektskravet ved familiegjenforening.
For en drøy uke siden la Statistisk Sentralbyrå frem sin Økonomisk Utsyn 2016, som blant annet inneholder data om ulikhet. Og den viser en viss økning i ulikheten, som SV på sitt pågående landsmøte mobiliserer mot.
Fra år til år varierer ulikhetsanslagene en del. Det kan handle om svingninger i finansmarkedene, eller endringer i skattereglene som utløser kortsiktige tilpasninger. Slik er det også for 2015, som er det siste året Byrået har data for. De skriver:
”SSBs inntektsstatistikk for husholdninger viser at inntektsulikheten økte betydelig i 2015. Målt ved den så kalte Gini-koeffisienten, økte ulikheten i husholdningenes inntekt etter skatt per forbruksenhet fra 0,247 i 2014 til 0,263 i 2015. Dette er den sterkeste økningen i ulikhet på ti år. Det er hovedsakelig en betydelig økning i mottatt aksjeutbytte som forklarer økningen i den observerte inntektsulikheten.”
Minervas digitale årsabonnement til kr 699,- i året,
første to uker kr 1,-
Bestill her
Minervas digitale månedsabonnement til kr 89,- pr mnd,
første to uker kr 1,-
Bestill her
Minervas digitale årsabonnement + tidsskrift til kr 1050,-
Bestill her