La dem gå
Det er ikke første gang ledende FrPere vil gå ut av regjeringen hvis de ikke får viljen sin. Denne gangen bør de ikke få noen innrømmelser.
NRK melder i dag at en rekke kilder i Fremskrittspartiet sier sjansen er større enn noen gang for at FrP går ut av regjeringen etter landsstyremøtet neste uke – med mindre partiet kan presentere en eller annen seier på bompenge-saken før den tid.
Det er uklart hva FrP regner som en tilstrekkelig seier. Men det er klart hva som er den våte drømmen: Carl I. Hagens forslag om å bruke 100 milliarder oljekroner på å fjerne bompenger. Mellom virkelighet og drøm ligger kanskje flere mer «moderate» forslag, som alle formodentlig vil ha til felles at de ytterligere vil øke oljepengebruken.
Det hender man skal lytte når regjeringspartnere har havnet i uløkka. Men denne gangen bør Erna Solberg ikke engang vurdere å innfri Fremskrittspartiets krav. En kompromissløs linje er nødvendig ikke bare for å unngå en enda mer uforsvarlig pengebruk, men også fordi FrP må lære å ta ansvar for politikk partiet faktisk selv ikke bare har ført, men også fremmet.
Digitalt månedsabonnement til 89 kr i måneden
Bestill her
Digitalt årsabonnement og kvartalstidsskrift til 1050 kr i året
Bestill her